Otwarcie nowego zakładu firmy Garo

Garo, producent inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych otworzył dziś tj 5 września nowy zakład.  Fabryka powstała w Szczecińskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Budowa nowego zakładu Garo ruszyła w styczniu ubiegłego roku. W ramach inwestycji powstała hala magazynowo-produkcyjna o pow. 15 tys m2. Budynek posiada nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Jest ogrzewany i chłodzony pompami ciepła. Pracę tych urządzeń wspomaga duża instalacja fotowoltaiczna o mocy około 400 kW zainstalowana na dachu budynku. Dodatkowo parking przed nowa halą jest wyposażony w ponad 20 punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Budynek posiada certyfikację BREEAM.

Decyzja o budowie większego zakładu to odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek elektromobilności –  mówi Marek Samborski, prezes zarządu Garo Polska – Nowy zakład pozwoli nam na zwiększenie zdolności produkcyjnych prawie 10 krotnie. W nowej fabryce chcemy zwiększyć skalę produkcji z 2 tys. do poziomu 20 tys ładowarek tygodniowo. To wiąże się oczywiście z  zatrudnieniem nowych pracowników. 

Aktualnie firma Garo zatrudnia 150 osób, ale w związku z rozwojem planuje tę liczbę podwoić – do 300-350 ludzi. Planowany wzrost pociągnie za sobą potrzebę zatrudnienia całego przekroju pracowników, od osób wykonujących pracę na produkcji do inżynierów do działu R&D.

Nowa fabryka firmy Garo powstaje w Szczecińskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Trzebusz. To kolejna inwestycja w tym miejscu. W ostatnim czasie nową fabrykę otworzyła w strefie firma Nemera, a wcześniej swoje zakłady produkcyjne ulokowały tu firmy: Asprod i Uni-Mebel. W sąsiedztwie Strefy swoje hale magazynowe uruchomiła firma Panattoni Park Szczecin II (należące do Savills Investment Management)

Cieszymy się, że firma Garo rozwija swój potencjał i zakorzenia się jeszcze bardziej w Szczecinie. To nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale też ważny sygnał dla innych podmiotów, że w Szczecinie warto lokować swój biznes  –  mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

O firmie Garo. Spółka wchodzi w skład szwedzkiej grupy Garo, która powstała w 1939 roku. W Szczecinie działa od 1996 roku. Na początku zakład mieścił się w podszczecińskim Tanowie. W 2012 roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby na prawobrzeżu przy ul. Szymborskiej. W 2017 roku zakład powiększył się o kolejne 4500 m kw. W związku z dalszym rozwojem firmy, jesienią 2021 roku zarząd w Szwecji podjął decyzję o budowie nowego zakładu. W ten sposób rozpoczęła się inwestycja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz. Garo produkuje stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce specjalizuje się w produkcji naściennych stacji ładowania prądem przemiennym (wallbox AC), które mogą również pełnić funkcję stacji ogólnodostępnych. Spółka wykonuje również różnego typu rozdzielnice dystrybucji energii na potrzeby zarówno placów budów, jak również gotowych obiektów.