LogistykaJESTEŚMY PRZYJAŹNI LOGISTYCE

Szczecin - Brama Europy

Nie bez powodu Szczecin nazywany jest bramą na zachód i północ Europy. Potwierdza to wiele firm i instytucji z sektora logistycznego, które ulokowały w mieście swoje siedziby i główne magazyny, wykorzystując jego strategiczne położenie, na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu.

Silną stroną regionu jest także możliwość obsługi towarów cargo przez Port Lotniczy Szczecin Goleniów. Wśród największych firm, które ulokowały tu swoją działalność znajdują się:

  • Freja z nowym centrum logistyki kontraktowej
  • Amazon z centrum e-commerce
  • Zalando z centrum dystrybucyjnym.

 Rynek magazynowy:

W Szczecinie prężnie rozwija się rynek magazynowy, o czym świadczy popyt na nowoczesne przestrzenie magazynowe odnotowany w pierwszym kwartale 2022 r.: 44,6 tys. m2 popytu brutto. Dostępność infrastruktury, doskonała lokalizacja oraz wykwalifikowani pracownicy są świadectwem wyjątkowości naszego miasta w kontekście zarówno dystrybucji dóbr, materiałów i produktów jak i w dziedzinie logistyki kontraktowej.

W pierwszym kwartale 2022 r. całkowita ilość nowoczesnej powierzchni magazynowej wynosiła 888 tys. m2.Pod względem ilości powierzchni Nasze miasto jest rynkiem porównywalnym do Trójmiasta oraz większym m.in. od Krakowa.

Wskaźnik pustostanów zaś wynosił 1,4%, co czyni nas liderem w skali kraju.

Gospodarka morska

Szczecin to obecnie jeden z największych i najprężniej rozwijających się ośrodków morskich w naszej części Europy. Niewątpliwym atutem miasta jest obecność Portu Szczecin - Świnoujście – jednego z największych w regionie Morza Bałtyckiego zespołów portowych. Jest on najważniejszym portem tranzytowym dla Czech i Słowacji, wschodnich Niemiec, zachodniej i południowo-zachodniej Polski a jego rozwój za sprawą realizowanej inwestycji pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5m zwiastuje rozkwit branży i całego regionu.

Przemysł stoczniowy był i nadal jest ważną branżą dla Szczecina. Zrewitalizowane tereny na Północy Miasta oraz na Wyspie Ostrów Brdowski i Gryfii nadal stanowią atrakcyjne grunty inwestycyjne do zagospodarowania przez nowoczesne firmy. Na 45-hektarowym terenie byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa, zlokalizowany jest Szczeciński Park Przemysłowy, którego aktywa są atrakcyjnym majątkiem dla prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w sektorze offshore czy przemyśle stalowym.

W Szczecinie prężnie i skutecznie działają Zachodniopomorski Klaster Morski i Klaster Morski Pomorza Zachodniego, które zrzeszają i promują przedsiębiorstwa, organizacje oraz instytucje z tego sektora. Klastry stanowią bazę ekspercką oraz liczącego się partnera dla decydentów wszystkich szczebli w kwestiach dotyczących gospodarki morskiej, wpływając w ten sposób na kreowanie morskiej polityki regionu, państwa i wspólnoty europejskiej.