Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla naszego miasta. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki w Szczecinie a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.

W październiku przedstawiciele Windara zawarli Zarządem Portu umowę przedwstępną teraz podpisując ostateczne dokumenty potwierdzili swoje zamiary. Zgodnie z zapisami umowy na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW. Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską.  Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

Decyzja firmy Windar o ulokowaniu fabryki w naszym mieście to wymarzona kontynuacja  pozytywnego scenariusza dla Szczecina. Najpierw Vestas a teraz Windar w konkretach potwierdzają swoje plany inwestycyjne. Dzięki ich realizacji w naszym mieście powstaną aż trzy potężne fabryki produkujące komponenty dla branży offshore. Wygenerują one łącznie tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i trwałe zmienią krajobraz gospodarczy Szczecina – mówi Piotr Krzystek prezydent Szczecina

W sumie Vestas i Windar planują zatrudnić w swoich fabrykach w naszym mieście ponad 2000 osób. Szczecin staje się offshorową stolicą Polski. To określenie znajduje swoje potwierdzenie w wielu konkretach. Poza informacją o zamiarach inwestycyjnych  Windara  i Vestasa  wiele będzie się działo także w naszym regionie. Między innymi w Świnoujściu trwa budowa terminalu instalacyjnego do obsługi morskich farm wiatrowych, a w okolicach Kołobrzegu Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało powstanie czterech farm wiatrowych.  Orlen Neptun planuje tam zbudować 280 turbin wiatrowych o łącznej mocy 4,2 GW.