Przemysł morski i OZE

Szczecin to obecnie jeden z największych i najprężniej rozwijających się ośrodków morskich w naszej części Europy. Atutami miasta są atrakcyjne tereny przemysłowe oraz dynamicznie rozwijający się rynek powierzchni magazynowych. Fachowców branży szkoli także Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Niezaprzeczalne wyróżniki miasta to jego wyjątkowe położenie, bogate tradycje stoczniowe oraz obecność Portu Szczecin-Świnoujście – jednego z największych w regionie Morza Bałtyckiego zespołów portowych. Co było pierwsze – miasto Szczecin, czy port – tego nie wie nikt. Bez wątpienia jest to najważniejszy port tranzytowy dla Czech i Słowacji, wschodnich Niemiec, zachodniej i południowo-zachodniej Polski. Obecnie trwa inwestycja pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5m. Pozwoli to na rozwój konkurencyjności naszego portu, poprawi jego możliwości przeładunkowe, a co za tym idzie wpłynie na rozwój branży , miasta i całego regionu.

Wiele firm z sektora morskiego czynnie uczestniczy w życiu miasta.  W Szczecinie prężnie i skutecznie działają Zachodniopomorski Klaster Morski i Klaster Morski Pomorza Zachodniego, które zrzeszają i promują przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje z tego sektora. Klastry stanowią bazę ekspercką oraz liczącego się partnera dla decydentów wszystkich szczebli w kwestiach dotyczących gospodarki morskiej, wpływając w ten sposób na kreowanie morskiej polityki regionu, państwa i wspólnoty europejskiej.

Przemysł stoczniowy był i nadal jest ważną branżą dla Szczecina. Zrewitalizowane tereny na Północy Miasta oraz na Wyspie Ostrów Brdowski i Gryfii nadal stanowią atrakcyjne grunty inwestycyjne do zagospodarowania przez nowoczesne firmy. Na 45-haktarowym terenie byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa, zlokalizowany jest Szczeciński Park Przemysłowy, którego aktywa są atrakcyjnym majątkiem do prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w sektorze offshore czy przemyśle stalowym.

Szczecin słynie także z mnogości firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. To właśnie u nas inwestują światowi liderzy na rynku rozwiązań dla elektrowni wiatrowych. Tutaj tworzymy systemy elektryczne dla turbin ulokowanych na lądzie i morzu na całym świecie, szczecińskie firmy zajmują się też pełną obsługą farm wiatrowych - od tworzenia części po modernizacje i konsultacje. 

Testimoniale