Szczecin jest położony na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Stanowi ważny międzynarodowy węzeł transportowy na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe od południowej Skandynawii przez szlak odrzański, Czechy, Austrię do portów morza Śródziemnego. Leży na trasie łączącej Rosję i Finlandię poprzez Bałtyk z Europą Zachodnią.
Odległości:
Szczecin to wyjątkowa lokalizacja. Jego położenie zapewnia doskonałą łączność i dostęp do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie.
Połączenia lotnicze
Port Lotniczy Szczecin-Goleniów (SZZ) oddalony od Szczecina 45 minut jazdy samochodem - regularne połączenia międzynarodowe do Norwegii, Irlandii oraz Anglii. Pas startowy o długości 2500 m pozwala obsłużyć każdy rodzaj samolotu. Nowoczesny terminal Cargo.
W ok. 1,5 godziny jazdy samochodem jesteśmy w stanie dojechać do międzynarodowego portu lotniczego Berlin Brandenburg im. Willy’ego Brandta.
Węzeł żeglugowy
Na terenie Szczecina znajduje się pełnomorski Port Szczecin – Świnoujście, który wraz ze Świnoujściem tworzy jeden z największych w regionie Morza Bałtyckiego uniwersalnych kompleksów portowych.
Dostęp do europejskiego systemu żeglugi śródlądowej poprzez kanał Odra – Hawela z Berlinem i porty rzeczne Europy Zachodniej.
Najważniejszy morski port tranzytowy dla Czech i Słowacji.
Położenie na najkrótszej drodze morskiej łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą oraz na morskim szlaku, który poprzez Bałtyk łączy Finlandię, Rosję oraz kraje Pribałtyki z Niemcami i Europą Zachodnią.
Połączenia drogowe
Miasto posiada doskonałe połączenie z systemem autostrad Europy Zachodniej przez A6 i z nowymi drogami ekspresowymi i autostradami w Polsce przez drogi ekspresowe S3 i S6.
Połączenia kolejowe
Połączenia kolejowe m. in. do Niemiec, Holandii, Czech. Najważniejsze linie kolejowe prowadzą z terminalu cargo Port Świnoujście do Berlina, Wiednia i Sofii oraz na trasie: Hamburg – Berlin – Zachodniopomorskie – Gdańsk – Kaliningrad – St. Petersburg.